Podążaj za nami na:
 

POLSKA SIÓDMYM PRODUCENTEM PELETU W EUROPIE

21.09.2017

       W 2013 r. Polska wyprodukowała 650 tys. ton peletu drzewnego, w 2015 r. już ponad 900 tys. ton. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów w 2017 r. produkcja peletu ma przekroczyć 1 mln ton, co czyni Polskę liczącym się europejskim producentem tego paliwa – informuje Krajowa Rada Peletu. 7 % peletu wytwarzanego w całej Unii Europejskiej powstaje w Polsce.


       Od kilku lat odnotowywany jest stały wzrost produkcji tego ekologicznego paliwa. Znaczna jego część jest w dalszym ciągu kierowana na eksport, w tym do Niemiec – m. in. ze względu na udogodnienia podatkowe. W Polsce stawka podatku VAT na pelet wynosi 23%, w Niemczech podatek ten został obniżony do 7%.

     Pelet drzewny to paliwo grzewcze w postaci granulatu. Aby wyprodukować pelet nie trzeba specjalnie wycinać drzew. Surowcem do produkcji są resztki drewna powstałe w tartakach i zakładach stolarskich – pelet drzewny powstaje w wyniku sprasowania trocin, wytwarzanych podczas obróbki drewna. Na rynku dostępny jest również pelet ze słomy, zbóż itd. Pelet należy do grupy biopaliw. Energia cieplna, uzyskiwana podczas spalania, powstaje z surowca odnawialnego – sprasowanych trocin. Podczas spalania peletu powstaje CO2 w ilości, którą roślina zaabsorbowała podczas wzrostu, zatem spalanie peletu nie przyczynia się do podgrzewania klimatu.

 

Bezpieczne ekopaliwo grzewcze

 

       Pelet drzewny dedykowany dla instalacji o małej oraz średniej mocy musi być wyprodukowany jedynie z drewna. Zabronione jest stosowanie jakichkolwiek dodatków w postaci piasku, klejów czy drobin plastiku. Z roku na rok odnotowuje się wzrost produkcji peletu drzewnego w Polsce. Jak pokazują wyniki badań, prowadzonych przez Bałtycką Agencję Poszanowania Energii (BAPE), produkcja tego paliwa w 2013 r. wynosiła ok. 650 tys. ton, a w 2015 r. wyniosła ponad 900 tys. ton. Natomiast produkcja peletu drzewnego w Unii Europejskiej, oszacowana w raporcie Europejskiego Stowarzyszenia Biomasy AEBIOM Statistical Report 2016, wyniosła ok. 14 mln ton w 2015 r. Na świecie wytworzono 28,9 mln. ton.


        Wiceprezes Polskiej Rady Pelletu - Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, informuje w materiale opublikowanym w portalu Rynek Pelletu, że rok 2017 r. powinien być rokiem przełomowym w produkcji tych małych, sprasowanych granulek z wynikiem przekraczającym 1 mln ton.

 

Najwięksi producenci

 

        Europejskie Stowarzyszenie Biomasy AEBIOM do grona  największych producentów peletu w roku 2015 zalicza : Niemcy (produkcja na poziomie 2,0 mln ton), Szwecję (produkcja na poziomie 1,7 mln ton), Łotwę ( 1,5 mln ton), Estonię (1,3 mln ton), Austrię ( 1,0 mln ton), Francję (blisko 1 mln. ton ), Polskę (900 tys. ton), Portugalię (poniżej 500 tys. ton). W Europie w latach 2000-2010 zużycie tego paliwa wzrosło siedmiokrotnie.


        Kraje europejskie, które powszechnie stosują pelet drzewny do celów grzewczych to: Szwecja, Holandia, Włochy, Niemcy, Austria oraz Dania.


        Z roku na rok rośnie zainteresowanie Polaków ogrzewaniem domostw kotłami na pelet drzewny. Rośnie też produkcja peletu, ale jak podaje Bałtycka Agencja Poszanowania Energii – tylko 1/3 krajowej produkcji trafia do polskich kotłowni, reszta jest eksportowana – głównie do Niemiec i Austrii. Zakaz stosowania przestarzałych kotłów – tzw. „kopciuchów”, wprowadzony przez polski rząd, spowoduje w perspektywie najbliższych kilku lat istotny wzrost produkcji nowoczesnych kotłów na rodzimy rynek oraz dalszy wzrost zapotrzebowania na to przyjazne środowisku paliwo.

 


Klient docenia wygodę, jaką daje pelet


Dlaczego coraz więcej Polaków decyduje się na ogrzewanie peletem?

        - Stosowanie tego paliwa przynosi oszczędności oraz dużą wygodę – mówi pan Adam z Sokółki, który dwa lata temu zdecydował się na kocioł marki KOSTRZEWA. – Roczny koszt zakupu peletu jest zbliżony do kosztu zakupu węgla, ale co istotne – odchodzą koszty mojej pracy – do kotłowni mogę nie zaglądać nawet przez tydzień, bo kocioł jest praktycznie bezobsługowy i umożliwia czyste spalanie, a to oznacza przyjemny zapach drewna i białe ściany w kotłowni, czyste elewacje budynku i niewidoczny dym z komina.

 


 

 

 

 

 

 Pozostałe aktualności:

28.11.2010 - Ceny węgla
28.10.2010 - Zielone ciepło
28.10.2010 - Wzrost cen gazu
22.10.2010 - Dla najmłodszych