Podążaj za nami na:
 

PELET – DOBRE, BO POLSKIE I BEZSMOGOWE

28.05.2018

 


Pelet powstaje z czystych odpadów – np. trocin, wytwarzanych przez branżę drzewną, zakłady stolarskie czy tartaki. Producenci peletu zagospodarowują jedynie resztki po branży drzewnej, z których każdego roku powstaje milion ton wysokogatunkowego paliwa do naszych domów. Dlaczego warto postawić na pelet?

 Węgiel vs pelet  

1. Dostępne paliwo z trocin


Ilość zakładów wytwarzających pelet rośnie z każdym rokiem. Dobra dostępność surowca sprawia, że wreszcie mamy dobre polskie paliwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Nie trzeba go sprowadzać z daleka, ani wydobywać spod ziemi.

 Tani węgiel/Tani pelet  

2. Cenowo wychodzi podobnie, ale jest wygodniej


Cena dobrego peletu jest porównywalna z ceną węgla – oscyluje wokół 1000 zł za tonę. Tani węgiel i pelet możesz kupić poniżej 500 zł. Oba paliwa różnią się tym, że spalanie kiepskiego węgla rujnuje zdrowie Twoje i sąsiadów, zaś dobry kocioł spali „do czysta” pelet klasy B za 450 zł bez szkody dla powietrza.

 Popiołu jak na lekarstwo  

3. Popiołu jak na lekarstwo


Spodziewasz się worków popiołu? Tak było, gdy paliłeś ekogroszkiem. Przygotuj wiaderko. Z tony peletu powstanie kilka kilogramów popiołu – zużyj go jako nawóz w ogrodzie. Nie trzeba go utylizować tak jak popiołu węglowego. Kolejny punkt dla peletu!

 Kupowany w workach lub tankowany z cysterny  

4. Kupowany przeważnie w workach lub tankowany z cysterny


Hałdy z węglem – taki obraz widzimy najczęściej odwiedzając skład opałowy. Kupujemy tonę i nie mamy pewności, czy płacimy tylko za węgiel czy także za deszczówkę, którą nasiąkło nasze paliwo. Pelet nie leży pod chmurką, kupujemy go w workach lub tankujemy z cysterny.

 Mniej kalorii, wiecej ekonomii  

5. Mniej kalorii, więcej ekonomii


Mówi się, że węgiel daje więcej ciepła niż drewno, bo jest kaloryczniejszy. Co do kaloryczności owszem – sięga ona ok. 26 MJ/kg, zaś peletu – ok. 19 MJ/kg. Wszystko wyrównuje się dzięki nowoczesnej technologii spalania.

 Pelet paliwo wielkich możliwości  

6. Pelet paliwo wielkich możliwości


Pelet dał konstruktorom automatycznych kotłów szerokie pole do popisu. Powstały urządzenia nie wymagające rozpalania. Potrzebujesz wieczorem 24°C w sypialni małego dziecka? Ustawiasz regulator pokojowy na żądaną temperaturę i masz ją… A kocioł zużyje tylko tyle paliwa, ile potrzeba, by zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło i ani kilograma więcej, bo… nie musi tak, jak kotły węglowe pracować w trybie podtrzymania.

 Czysta kotłownia - czyste powietrze  

7. Czysta kotłownia – czyste powietrze


Białe ściany w kotłowni, praktycznie zero pyłu, a jeśli zbierze się, to jest jasny, jak opiłki drewna. Taki komfort daje nowoczesna technologia spalania peletu. Dzięki niej z komina unosi się ledwo widoczny dymek. Nie będzie z niego smogu. W kotłowni pachnie drewnem. Szybko zapomnisz o czarnej robocie przy węglu.

 Kobieta sama da radę

 

8. Kobieta da radę sama, ale pomoc pana mile widziana


Worek z peletem waży 15 kg, z ekogroszkiem o 10 kg więcej. Napełniamy zasobnik peletem i mamy długi urlop od pracy fizycznej w kotłowni.

Kocioł sam wzywa   

9. Kocioł sam wzywa


Automatyczne kotły na pelet informują użytkownika o pustym zasobniku lub potrzebie opróżnienia zbiornika na popiół. Komunikat pojawia się na ekranie wyświetlacza pokojowego lub poprzez sms. Kotły KOSTRZEWA są jeszcze bardziej zaawansowane w dobrej komunikacji – wiadomość pojawia się z wyprzedzeniem, poprzedzając opisywane wyżej sytuacje.

  

10. Nowe budynki użyteczności publicznej bez węgla


Szkoły, szpitale, dworce i wszelkie inne oddawane do użytku budynki użyteczności publicznej nie mogą być ogrzewane węglem. Tak stanowi prawo. Węgiel „psuje” współczynniki przeliczeniowe, dlatego zastosowanie mają: pelet, gaz lub pompa ciepła.
                                     KOSTRZEWA Aktualne promocjePozostałe aktualności:

28.11.2010 - Ceny węgla
28.10.2010 - Zielone ciepło
28.10.2010 - Wzrost cen gazu
22.10.2010 - Dla najmłodszych